+48 77 458 08 27, +48 501 269 527 biuro@brmialik.com.pl

Każdego roku mamy możliwość przekazania 1,5% swojego podatku na wybrane przez siebie organizacje pożytku publicznego. To doskonała okazja do wsparcia działań charytatywnych, kulturalnych, edukacyjnych i innych społecznie ważnych inicjatyw.

W 2022 roku łączna kwota przekazanego podatku wyniosła 1 114 355 345,38 zł – to aż o 14,5% więcej niż w roku 2021. W tym roku przekazujemy nie 1%, a 1,5% podatku. To kolejna szansa, aby pobić rekord środków przekazanych na cele charytatywne.

Jednak nie zawsze wiemy, jak to zrobić i jak wybrać spośród setek organizacji, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku. Oto kilka porad, które pomogą przekazać 1,5% podatku w sposób mądry i świadomy.

Kto może przekazać 1,5% podatku?

W Polsce jedynie podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) są uprawnieni do przekazania 1,5% swojego podatku na wybrane organizacje pożytku publicznego. To oznacza, że osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz podmioty prawne, w tym spółki, korporacje i fundacje, nie mają takiej możliwości.

Przekazanie 1,5% podatku krok po kroku

  1. Wybierz OPP. W sekcji 18A(1)(a), „Przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego” na druku PIT-28, PIT-36, PIT-36L lub PIT-37, wybierz jedną organizację, której chcesz przekazać 1,5% swojego podatku. Możesz wybrać tylko jedną organizację. Jeśli nie wybierzesz żadnej, pieniądze trafią do Funduszu Stypendialnego Krajowej Administracji Skarbowej.
  2. Podaj dane OPP. Wpisz w wyznaczone miejsca NIP wybranej organizacji, jej nazwę oraz kwotę 1,5% podatku, którą chcesz przekazać.
  3. Podpisz i wyślij zeznanie. Podpisz zeznanie podatkowe i wyślij je w terminie do 30 kwietnia danego roku podatkowego. Możesz to zrobić za pośrednictwem internetu, poczty tradycyjnej lub osobiście w urzędzie skarbowym.

Pamiętaj, że przekazanie 1,5% podatku na OPP to dobrowolna forma wsparcia organizacji non-profit, a ty nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów.

Wybór organizacji – komu przekazać swój 1,5% podatku?

  • Wybierz cel, który jest dla Ciebie ważny – może to być pomoc dzieciom, zwierzętom, osobom starszym, osobom z niepełnosprawnościami lub organizacjom działającym na rzecz ochrony środowiska, kultury, edukacji czy nauki.
  • Przeczytaj informacje o organizacjach – warto poznać ich cele, sposoby działania, historię, osiągnięcia, finanse, wartość dodaną dla społeczności.
  • Sprawdź rankingi organizacji – wiele organizacji zajmuje się badaniem, ocenianiem i rankowaniem innych organizacji non-profit. Przykłady to: Ranking OPP albo Ranking Fundacji. Możesz też przejrzeć subiektywne rankingi przygotowywane przez największe polskie tygodniki i magazyny: Forbes, Polityka, czy Gazeta Wyborcza.
  • Skorzystaj z platform internetowych – istnieją platformy internetowe, które ułatwiają wyszukiwanie organizacji działających w różnych obszarach, jak również informacje o ich celach, misji, działaniach i potrzebach. Dobrym przykładem jest Wyszukiwarka stworzona przez Portal organizacji pozarządowych.
  • Skonsultuj swój wybór – jeśli nadal masz wątpliwości, warto porozmawiać z rodziną, przyjaciółmi lub innymi osobami, które przekazują 1,5% podatku i dowiedzieć się, które organizacje rekomendują.

Wykaz wszystkich OPP znajdziesz w Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (CRSO), na stronie Narodowego Instytutu Wolności.

Źródło: https://hellofinance.pl/prawo/jak-przekazac-procent-podatku